Člověk se dennodenně oddává hudbě, aniž by si možná uvědomil, jaký vliv na něj má. Přitom už jen existence muzikoterapií nám dokazuje, že ten vliv tam opravdu je. A ne vždy musí být nutně pozitivní.
 
Emoce
Velice významný vliv má hudba na emoce člověka a uvolňuje vnitřní napětí. Při poslechu smutné melodie je pravděpodobné, že ve vás vzbudí negativní emoce a pocit smutku, naopak veselá píseň dokáže člověku pěkně zvednout náladu. Poslech rockové či metalové hudby, jakkoli může prýt pro vaše uši příjemná, naopak vzbuzuje často pocit naštvanosti či agrese.
mikrofon předchlapecem
Chování
Ať si to uvědomujeme, či nikoli, muzika má vliv také na naše chování. Souvisí to také s emocemi, které ovlivňují naše reakce a chování. Při jednom experimentu byla mladá dívka neustále vystavována tvrdému rocku. Po několika dnech nepřetržitého poslechu slečna naprosto změnila své chování, stala se agresivní a nechala se sebou manipulovat. Vymývání mozku hudbou není pouze mýtem.
Inteligence
Naopak vliv hudby na inteligenci tak trochu mýtem je. Nikdy totiž nebyl potvrzen. Při jednom experimentu v 90. letech vyšel najevo tzv. Mozartův efekt, čili že poslech Mozartových skladeb zvyšuje inteligenci. To ovšem bylo později vyvráceno, jelikož u pokusu nebyly dodrženy veškeré podmínky pro to, aby se z něj dal vykázat platný závěr.
Akustický smog
Pro lidi, kteří žijí v neustálém hluku, jako např. městský ruch, je hudba užitečným sluhou. Alespoň 20minutový poslech písní totiž tento negativní akustický smog odstraňuje.
sluchátka na vlasech
Stres
Obrovský vliv má hudba na stres. A to nejen ten pozitivní. Poslechem rytmické hudby tělo vyplavuje serotonin, látku, která je v určité míře obsažena také v centrální nervové soustavě. Zde se podílí na vzniku nálad a vplavuje se na povrch právě vlivem muziky. Ovšem nerytmická či metalová hudba naopak působí na centrální nervový systém negativně a stres vytváří.